تبلیغات
حکمت مطهر - اظهارات علی مطهری درباره شهید مطهری
 
حکمت مطهر
علی مطهری در پاسخ به این پرسش که چرا شهید مطهری در مورد تندروی ها در اعدام ها سکوت کرد، گفت: واکنش های استاد مطهری در این بخش پنهان بود. ایشان چندین بار به اقای خلخالی تلفنی تذکر دادند. من خودم یکی دو بار را شاهد بودم.

به گزارش پایگاه اینترنتی شهید مطهری، علی مطهری در گفت و گو با ویژه نامه نوروزی روزنامه اعتماد می گوید: از بین نزدیکان امام، فردی که به شدت جلوی مجاهدین خلق ایستاده بود، شهید مطهری بود. مثلا آقای طالقانی مشکل زیادی با مجاهدین نداشت. حتی آقای بهشتی معتقد بود که در دولت موقت چند تا پست هم به مسعود رجوی بدهیم.

 
علی مطهری با اشاره به شرایط انقلاب سال 57، گفت: شهید مطهری سیاستش این بود که نقشش در انقلاب آشکار نباشد. شما یک عکس از ایشان می بینید که کنار امام باشند؟ با این که نزدیکترین فرد به امام بود. ایشان تاکید داشت که فعالیت هایش زیاد آشکار نباشد. چون مجاهدین خلق و کمونیست ها از استاد مطهری کینه داشتند و ایشان از نفوذ این گروه ها به دستگاه رهبری انقلاب جلوگیری می کرد.

 
آقای بهشتی معتقد بود در دولت موقت به رجوی پست بدهیم
 اظهارات علی مطهری درباره شهید مطهری


علی مطهری در پاسخ به این پرسش که چرا شهید مطهری در مورد تندروی ها در اعدام ها سکوت کرد، گفت: واکنش های استاد مطهری در این بخش پنهان بود. ایشان چندین بار به اقای خلخالی تلفنی تذکر دادند. من خودم یکی دو بار را شاهد بودم.

به گزارش پایگاه اینترنتی شهید مطهری، علی مطهری در گفت و گو با ویژه نامه نوروزی روزنامه اعتماد می گوید: از بین نزدیکان امام، فردی که به شدت جلوی مجاهدین خلق ایستاده بود، شهید مطهری بود. مثلا آقای طالقانی مشکل زیادی با مجاهدین نداشت. حتی آقای بهشتی معتقد بود که در دولت موقت چند تا پست هم به مسعود رجوی بدهیم.

 
علی مطهری با اشاره به شرایط انقلاب سال 57، گفت: شهید مطهری سیاستش این بود که نقشش در انقلاب آشکار نباشد. شما یک عکس از ایشان می بینید که کنار امام باشند؟ با این که نزدیکترین فرد به امام بود. ایشان تاکید داشت که فعالیت هایش زیاد آشکار نباشد. چون مجاهدین خلق و کمونیست ها از استاد مطهری کینه داشتند و ایشان از نفوذ این گروه ها به دستگاه رهبری انقلاب جلوگیری می کرد.

 
آقای بهشتی معتقد بود در دولت موقت به رجوی پست بدهیم

 
وی ادامه داد: از بین نزدیکان امام، فردی که به شدت جلوی مجاهدین خلق ایستاده بود، ایشان بود. مثلا آقای طالقانی مشکل زیادی با مجاهدین نداشت. حتی آقای بهشتی معتقد بود که در دولت موقت چند تا پست هم به مسعود رجوی بدهیم تا بتوانیم کنترل شان کنیم. اما شهید مطهری می گفتند ما چنین حقی نداریم و نمی توان انقلاب را دو شقه کرد. سران مجاهدین مارکسیست هستند. انقلاب مانند رودخانه نیست که بگوییم یک بخش آن در مسیر اسلام برود و بخش دیگرش در مسیر مارکسیسم. ایشان محکم ایستاده بود.

 
تماس های شهید مطهری و تذکر به خلخالی

 
علی مطهری در ادامه در پاسخ به این پرسش که چرا شهید مطهری در مورد تندروی ها در اعدام ها سکوت کرد، گفت: واکنش های استاد مطهری در این بخش پنهان بود. ایشان چندین بار به اقای خلخالی تلفنی تذکر دادند. من خودم یکی دو بار را شاهد بودم. مثلا در مورد اعدام هویدا معتقد بودند که نباید عجله شود. تلاش کردند که با امام تماس بگیرند و آن شب موفق نشدند و تصمیم داشتند صبح با امام صحبت کنند اما هویدا را همان شب اعدام کرده بودند.

وی درپاسخ به اینکه یعنی موافق اعدام هویدا نبودند، افزود:معتقد بودند که نباید عجله شود. فضا طوری بود که گاهی کار دست امام هم نبود. شهید مطهری در یک سخنرانی که همان روزها داشتند گفتند برخی از جوانان هستند که می گویند گلوله هم حیف است که ما خرج اینها می کنیم. در حالی که از نظر اسلام حتی حقوق یک مجرم هم باید محفوظ باشد و ما حق نداریم بیش از مجازاتی که دادگاه اسلامی برای یک مجرم درنظر گرفته، مجازات کنیم. این رویکرد شهید مطهری بود. بالاخره در پشت صحنه تا جایی که توان داشت سعی کرد جلوی تندروی ها را بگیرد اما واقعیت این است که شرایط روزهای اول انقلاب به گونه ای بود که گاهی حتی اگر امام هم دستور می داد که اعدامی صورت نگیرد، برخی کاری می کردند که قبل از آنکه دستور امام برسد یا رسانه ای شود، طرف اعدام شده باشد و امام در برابر عمل انجام شده قرار بگیرد. اصلا معلوم نیست که خود امام هم از همه آن اعدام ها راضی باشند. البته برخی از این اعدامی ها سران آن نظام بودند و در ظلم های آن نظام موثر بودند و حکم شان مشخص بود، مثل فرماندهان نظامی برخی شهرها که افراد زیادی را به قتل رسانده بودند. اما می توان ادعا کرد که خطاهای انقلاب ما در این زمینه قابل قیاس با سایر انقلابها نیست و ریشه آن هم اسلامی بودن این انقلاب است.

 
انقلاب از مسیر کلی خود خارج نشده است

 
فرزند ارشد شهید مطهری با تاکید بر اینکه من معتقد نیستم که انقلاب از مسیر کلی خود خارج شده است، بلکه معتقدم در برخی اهداف و آرمانها دچار آسیب شده ایم که باید اصلاح شود، افزود: نمی توان به طور قاطع پیش بینی رفتار یک فرد را کرد. اما ایشان در همان ماه های قبل از پیروزی انقلاب تا زمانی که شهید شدند، یک بحثی را مطرح کردند تحت عنوان انقلاب اسلامی یا اسلام انقلابی؟ ایشان توضیح می دادند که افرادی هستند که معتقدند اصل بر مبارزه است یعنی اصل بر مبارزه با رژیم شاه و ظلم است و در این مبارزه از اسلام به عنوان ابزار استفاده می کنیم. چون مردم ایران مسلمان هستند و مجبوریم از اسلام برای مبارزه با ظلم استفاده کنیم. این نگاه را مجاهدین و گروه فرقان و جنبش مسلمانان مبارز داشتند و اسلام انقلابی را مطرح می کردند. اما شهید مطهری می گفت باید انقلاب را اسلامی کنیم نه اسلام را انقلابی. هدف فقط سرنگونی شاه نیست، مهم این است که نظامی که روی کار می آید چه نظامی خواهد بود؟ لذا با کارهای هیجانی و اصالت دادن به مبارزه مخالف بودند. ایشان همه چیز را با مقیاس اسلام می سنجیدند و برای آینده انقلاب روی آزادی بیان و برخورد درست با مخالفان و روی عدالت و استقلال فرهنگی و مکتبی تأکید زیادی داشتند و معتقد بودند که یک نهضت اجتماعی نیاز به مراقبت مستمر و دائم دارد و این طور نیست که چون انقلاب ما اسلامی است مصون از آفتهاست. حتی انقلاب ما را به انقلاب صدر اسلام تشبیه می کردند که آن انقلاب بعد از پنجاه سال از رحلت پیامبر(ص) از مسیر خود به طور کامل خارج شد و امت پیغمبر فرزند پیغمبر را کشتند. خلاصه روی اصول و مبانی تأکید داشتند و انقلابیون را از کارهای احساسی و هیجانی برحذر می داشتند. پس اگر ایشان بودند قاعدتا در حوزه هایی مثل آزادی بیان و عدالت و ابلاغ پیام اسلام به دنیا و استقلال فرهنگی و مکتبی وضع بهتری داشتیم.

 
تسخیر سفارت آمریکا مساوی با خشونت نبود

 
مطهری درباره نگاه پدرش به تسخیر لانه جاسوسی آمریکا هم اظهار داشت:تسخیر سفارت آمریکا مساوی با خشونت نبود. خشونت هم چیزی نیست که همیشه مردود باشد بلکه در جای خودش درست است، همان طور که جهاد همراه با خشونت است و در جای خودش واجب است. البته خشونت جهاد هم فقط شامل سربازان دشمن می شود نه مردم عادی. بحث در ضرورت و عدم ضرورت تسخیر سفارت آمریکاست. البته می دانید که استاد مطهری شش ماه قبل از تسخیر سفارت آمریکا شهید شده بودند. ولی با نگاهی که از ایشان سراغ داریم به نظر می رسد که لااقل با طولانی شدن اشغال این سفارتخانه موافق نبودند و آن را به ضرر انقلاب می دانستند چون ما برای مردم جهان پیامهای غنی داریم و می خواهیم انقلاب را به دنیا معرفی کنیم نه اینکه دنیا را رو در روی انقلاب قرار دهیم. بنابراین حدس می زنم که قاعدتا با تسخیر سفارت نمی توانستند موافق باشند. اگر هم موافق بودند در حد چند روز بود تا صدای اعتراض ما به خاطر پناه دادن آمریکا به شاه و تلاش برای شکست انقلاب شنیده شود، اما اینکه 444 روز سفارت در تسخیر باشد و گروگان داشته باشیم و تبلیغات وسیعی علیه انقلاب شود و چهره انقلاب، خشن جلوه داده شود و صدام هم از این فرصت برای حمله به ایران استفاده کند، مسلما با مخالفت ایشان مواجه می شد و به احتمال قوی امام را قانع می کردند که این موضوع سریع تر جمع شود.

 
شهید مطهری با قطع رابطه با دنیا مخالف بود

 
وی ادامه داد:نگاه شهید مطهری مانند نگاه امام یک نگاه جهانی بود. معتقد بودند که انقلاب اسلامی محدود به مرزهای ایران نیست. منتها روش کار مهم بود. همان تسخیر سفارت آیا سبب گسترش پیام انقلاب بود؟ و در مجموع در جهت صدور انقلاب بود یا برعکس، به صدور انقلاب لطمه زد؟ به هر حال نگاه ایشان بیشتر ایدئولوژیک بود و معتقد بود نظام سیاسی و جزایی و اقتصادی مان را به دنیا معرفی کنیم و برای دنیا حرف داریم لذا باید با دنیا مرتبط باشیم و پیام مان را به دنیا برسانیم. به همین جهت با تندروی هایی مانند این که با دنیا قطع رابطه کنیم، مخالف بودند.

 
ماجرای حضور مرحوم سید احمد خمینی در کنار مسعود رجوی

 
وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره اینکه چه کسانی در امام خمینی تاثیر داشتند، خاطر نشان کرد:امام مستقل تصمیم می گرفت و کمتر تحت تاثیر اطرافیان قرار می گرفت. اما در همان دوره برخی از نزدیکان امام بودند که چنین گرایش های احساسی داشتند. مثلا مرحوم حاج احمد آقا آن اوایل یک گرایشی به مجاهدین خلق داشت که در چهلم آقای طالقانی هم در آن مراسم شرکت کردند و در کنار مسعود رجوی قرار گرفتند و سخنرانی هم کردند. اما بعدا امام ایشان را از چنین رفتارهایی و نزدیکی به مجاهدین نهی کردند. یا آقای موسوی خوئینی ها گرایشی به چپ داشت که در تسخیر سفارت موثر بود.

 
راضی نبودن شهید مطهری از بازرگان

 
مطهری درباره چگونگی معرفی بازرگان از سوی پدرش به امام برای نخست وزیری، افزود: شهید مطهری، آقای بازرگان را به عنوان نخست وزیر دولت موقت معرفی کرد چون این استدلال را داشت که انقلاب سریع تر به نتیجه می رسد و با حضور بازرگان بسیاری از حساسیت ها روی انقلاب ما کمتر شد و انقلاب سریع تر به پیروزی رسید. اما بعدا این گروه نتوانستند خودشان را با امام هماهنگ کنند و آن حوادث رخ داد. پدرم در همان روزهای آخر حیاتشان از عملکرد بازرگان راضی نبودند و معتقد بودند که این ها دیگر باید کنار بروند و ماموریت شان را انجام دادند که همان مدیریت دوره انتقال بود. اما این به این معنی نیست که ما باید آن ها را طرد و محدود می کردیم و حتی ضد انقلاب معرفی کنیم. البته نهضت آزادی در دوره جنگ هم معتقد به ادامه جنگ نبودند و می گفتند باید صلح شود. این نگاه شان از نظر انقلابیون سبب تضعیف روحیه مردم می شد و به همین دلیل از دست آنها ناراحت بودند و گاهی نهضت آزادی را ستون پنجم دشمن می نامیدند.

 
وی ادامه داد:با همه این اوصاف معتقدم به عنوان یک گروه منتقد باید تحمل می شدند و حقوق شان به درستی رعایت نشد. اگر شهید مطهری بودند بسیاری از این افراد را جذب می کردند، چون بالاخره از سال 34 تا 58 با آنها مراوده داشتند و سخنران اصلی جلسات انجمن اسلامی مهندسین و پزشکان بودند که مهندس بازرگان و دکتر سحابی و مهندس کتیرایی و مهندس معین فر گردانندگان اصلی آن بودند. لذا حضور ایشان می توانست نهضت آزادی را به دیدگاه های امام نزدیک کند. 


نوع مطلب : از نگاه دیگران، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی