حکمت مطهر
استاد شهید آیة ا... مرتضی مطهری (ره) اندیشمند آزاداندیش، متفكر متعبد، گوینده ، توانمند، نویسنده دردآگاه و معلم اندیشیدن، به حق از ذخایر الهی برای ملت اسلامی و بلكه جامعه بشری بود و هست. او از زمره صاحب قلمان و گویندگانی بود كه با درك ضرورتها و نیازها، قلم قاطع و بیان رسای خود را در خدمت علم و دین و انسان به كار گرفت. عالم، معلم، محقق و نویسنده بود. به نورافشانی و علم آموزی می پرداخت و شیفتگان علم و تحقیق را از چشمه معلومات خود سیراب می ساخت. توفیق او در بیداری جامعه اسلامی و اثر عمیق و شگرف او در جامعه اندیشمندان و متفكران، باید مورد بررسی و تحلیل دقیق و عمیق قرار گیرد.از جمله ویژگیهایی كه در استاد شهید به طور بارز مشهود است، خصوصیات او در مقام «تعلیم و معلمی» و «تحقیق و نویسندگی» است. بررسی این ویژگیها و شناخت شیوه تعلیم او در بسیاری جهات می تواند سرمشق و نمونه عینی برای همه استادان و معلمان و نیز پژوهشگران در همه سطوح باشد. نوشتار حاضر، مروری اجمالی بر ویژگیهایی است كه از بررسی آثار ایشان به دست می آید و نیز مواردی كه یاران و شاگردان آن شهید عزیز برای ایشان در مقام معلمی ذكر كرده اند كه ماحصل آنها را در چند بند فهرست وار تقدیم مقام شامخ معلمان كه روشنی بخش دیار ذهنهایند، می كنم.
ویژگیهای مهم استادنوع مطلب : مقالات، معرفی استاد، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
مردان بزرگ و دوران ساز تاریخ، آنان كه با حضور در برهه ای از زمان، بر اندیشه ها و دیدگاههای نسل معاصر خود و نیز بر نسلهای آینده تأثیر گذاشته اند و جهان بینی و شناخت آنها را دگرگون ساخته و مناظر تازه ای را در برابر آنان گشوده اند، كسانی بوده اند كه در یك، یا چند بعد از ابعاد وجودی خویش، برتری و امتیاز چشمگیری نسبت به همگنان داشته و به واسطه شدت نور و پرتوی كه در آن ابعاد از خود ساطع ساخته اند، جلوه و فروغ دیگران را بی مقدار نموده و نورشان را بی اثر و شخصیتشان را در محاق قرار داده اند.سرسلسله این گروه از انسانها و مایه افتخار همه ایشان، پیامبرانند و دیگران در این سلسله تا آنجا كه به آنان نزدیك شده اند، از سایرین اوج بیشتری گرفته و نمود چشمگیرتری یافته اند. استاد شهید آیة ا... مطهری(قدس سره)، در زمره آن گروه از برگزیدگان جامعه بشری است كه با تأسی به پیامبران و امامان و علما و بزرگان دین، نه فقط در یك جنبه، كه در ابعاد گوناگون وجودی، رشد و بالندگی داشته است. او استاد و معلمی مبرز، محققی توانا و موشكاف، متكلمی بصیر و غیرتمند، فیلسوفی عمیق اندیش و صاحب رأی و مصلحی پرشور و روشن بین بود. از این رو، شناخت چنین شخصیتی، جز با نگاهی ولو گذرا به فراز و نشیبهای حیات او، میسر نیست.
در این مجال اندك سعی شده تا در گفتگو با محقق گرانقدر شیعه، آیة ا... جعفر سبحانی، شمه ای از این حدیث مفصل، بازگو شود.
* استاد، در آغاز لطفاً از آشنایی با شهید آیة ا... مطهری بگویید و از علت و اسبابی كه به این آشنایی منجر شد...


نوع مطلب : مقالات، معرفی استاد، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
در قسمت اول این مقاله، با ویژگى مهم شهید مطهرى، یعنى «زمان آگاهى» ایشان آشنا شدیم. شهید مطهرى، فرزند زمان خود بود و زمان آگاهى و برخورد با پدیده‏هاى نو، وى را به سوى موضع‏گیرى‏هاى نو، سوق مى‏داد. او علاوه بر آن كه در برابر هر پدیده، مسئله و جریان جدیدى، موضع مخصوص خود را داشت، موضع‏گیرى‏هایش از اتقان، شفافیت، صراحت و شجاعتى كه خاص خود ایشان بود، برخوردار بودند.
در قسمت دوم این مقاله، با برخى مواضع خاص این شهید بزرگوار درباره مسائل مختلف، بیشتر آشنا مى‏شویم.
شهید مطهرى در خصوص مقوله‏هاى مطرح عصر خود، داراى مواضعى شفاف بود كه ذكر چند برداشت و موضع‏گیرى وى، نسل امروز را با اندیشه‏هاى ناب و چشمان فردانگر وى آشنا مى‏سازد.
مردم در طول خداوند نوع مطلب : مقالات، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
دوازده اردیبهشت، مقارن با سالگرد شهادت اندیشمند وارسته و متفكر به حق پیوسته، شهید والامقام و فرزند معنوی امام خمینی(قدس‏سره)، آیت‏اللّه‏ علامه شهید مطهری است. همان انسانی كه پیام انبیاء(ع) را صیانت نموده و دستورات قرآن و عترت را در زندگی عملی خویش پیاده كرد و از مصادیق بارز «العلماء ورثة الانبیاء» گشت. همو كه مواعظ نهج‏البلاغه در ژرفای جانش نشسته و روانش با معنویت امیرمؤمنان(ع) پیوند خورده و با صحیفه علوی تنفس می‏نمود.
نوشتاری كه اینك از نظر خوانندگان می‏گذرد و در دو بخش تنظیم شده از محیط باصفایی كه این شهید در آن پرورش یافته سخن گفته و به ویژگیهای اخلاقی والدین آن مطهر اندیشه‏ها اشاره نموده و سپس دوران شكوفایی این نهال مبارك و شجره طیبه را اجمالاً از نظر خوانندگان گذرانیده است. در ادامه مقاله از تشكیل خانواده و رفتار متقابل شهید مطهری با همسرش و نقش ارزنده ایشان كه مدت 26 سال با ایشان بود سخن رفته است. در دومین بخش، خوانندگان با خلق و خوی آن شهید، فرزندان و توصیه‏های وی به آنان، دفاع شهید مطهری از حجاب و حقوق زنان و نقش بانوان در نهضتهای مذهبی و خصوصا انقلاب اسلامی و چگونگی شهادت ایشان آشنا خواهند شد.
* قلّه قبیله ایمان


نوع مطلب : مقالات، معرفی استاد، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
آنچه درپی می آید بازگویی برخی وجوه اشتراك موجود میان استاد شهید مرتضی مطهری(ره) و استاد علی دوانی(ره) است كه به قلم فرزند استاددوانی به رشته تحریر درآمده است. وی در این نوشتار با نقل نمونه های تاریخی، اشتراك راه و هدف و عملكرد میان آن دو بزرگوار را در امور اجتماعی، سیاسی و مسائل مربوط به دین و مذهب و نیز در رفتارها و تعاملات شخصی تبیین و تشریح كرده است. اینك به مناسبت نخستین سالگرد رحلت آن استاد فرزانه مطلب را با هم از نظر می گذرانیم.
از اوایل دوران نوجوانی به خاطر دارم كه همیشه پدرم نام استاد شهید مرتضی مطهری را با احترام فراوان یاد می كرد و به آثار، سخنان، تصمیم ها و رهنمودهای ایشان، توجه و عنایت ویژه ای داشت. بعدها كه بزرگتر شدم و خود با برخی از آثار آن متفكر بزرگ آشنا گردیدم، راجع به زندگی، سوابق علمی و بینش و دانش آن شهید بزرگوار، از پدرم سؤالاتی می كردم و او هر آنچه می دانست، می گفت:ادب و احترام نسبت به آثار و اندیشه های استاد شهید، از كلام و بیان ایشان هویدا بود و هر بار از وجود چنان متفكر اندیشمند و فقیه و فیلسوف بزرگ كه خداوند به اسلام و ایران و روحانیت شیعه عطا كرده است، برخود می بالید.
به یاد ندارم كه پدرم- گذشته از امام خمینی(ره)- تا به آن اندازه از دانش وسیع دینی، بینش صددرصد اسلامی، فضایل و ملكات اخلاقی، و تعهد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی عالم دینی دیگری از معاصران یادكرده باشد. این سختی از آن رو برای من غریب می نمود كه پدرم بیش از پنجاه سال از عمر پربركتش را به شرح حال نگاری علما و دانشمندان اسلامی و شیعه اختصاص داده بود و با مقام و مرتبه علمی آنها به خوبی آشنا بود.


نوع مطلب : مقالات، معرفی استاد، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
هـ . طرحی نو 
ا ستاد مطهری سالها بود كه آرزوی تأسیس مؤسسه‎ای علمی ـ فرهنگی را داشت تا بتواند جوابگوی نیازهای فكری جامعه باشد و به نشر و تبلیغ معارف عالی اسلامی بپردازد. سرانجام در سال 1346 به كمك چند تن از دوستانش، از جمله آقای محمد همایون، حجة الاسلام سید علی شاهچراغی، مؤسسة حسینیة ارشاد را تأسیس كرد.[1] 
بعد از تأسیس حسینیة ارشاد، به كار این مؤسسه دل بست و با شور و حرارت و آگاهی و درایت به همكاری و برنامه ریزی پرداخت. او دانشمندان بسیاری را به آن جا دعوت می‎كرد تا سخنرانی كنند و خود نیز یكی از موفق‎ترین سخنرانان آن بود. 
و. علل گرایش به مادّیگری 
كتاب علل گرایش به مادّیگری ـ كه تكمیل شدة دو سخنرانی استاد مطهری در سالهای 48 و 49 در دانشسرای عالی است ـ در سال 1350 منتشر شد. استاد این اثر كارآمد را در زمانی تألیف كرد كه در میان نسل جوان


نوع مطلب : مقالات، معرفی استاد، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()

در روز 13 بهمن 1298 شمسی، خدای كریم به عالم ربانی حاج شیخ محمد حسین مطهری و همسر مؤمنش ـ سكینه ـ فرزندی هدیه كرد[1] كه مرتضی نامیده شد و برای آن خانوادة پاك، بهاران را به ارمغان آورد. 
مرتضی كم كم دوران كودكی را پشت سر گذاشت. او كه علاقة عجیبی به حقیقت و معنویت داشت با شور و شوق فراوان، نزد پدر شروع به آموزش كرد و عاقبت این اشتیاق، وی را به مكتب كشاند و به دیدار گُلهای آن بوستان رساند. 
بوی خوش گلستان 
 

او در دوازده سالگی عطر روح بخش گلستان بزرگ حوزة علمیة مشهد را احساس كرد و عاشقانه به آن جا روی كرد[2] و چنان پر تلاش و منظم به تحصیل مشغول شد كه باعث شگفتی اهل بصیرت گردید. 


نوع مطلب : معرفی استاد، مقالات، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
مقاله حاضر مى كوشد به شبهه اى كه برخى درباره غیرمبارز و غیرانقلابى بودن شهید مطهرى مطرح كرده و مى كنند پاسخ دهد. 
البته آیت الله مشكینى(رحمت الله علیه) به آن پاسخ كوتاه و كلى داده اند، ولى ما بر آنیم پاسخى مفصل تر بر پایه خاطراتى كه از مبارزان برجاى مانده است ارایه دهیم.
آیت الله مشكینى در این باره گفته اند: یكى از اشكالاتى كه بعضى ها مى گیرند این است كه مى گویند ایشان (شهید مطهرى) در مبارزات شركت نكردند، در صورتى كه ایشان از همان اول با آیت الله خمینى هماهنگ و هم صدا بودند و روابط شان با ایشان برقرار بود و كارهاى سرى مى كردند. وقتى كه امام در نجف بودند با ایشان روابط داشتند. وقتى هم كه امام در پاریس بودند ایشان به دیدن آیت الله خمینى مى رفتند. در پانزده خرداد ۴۲ وقتى آیت الله خمینى را بازداشت كردند ایشان هم از كسانى بودند كه بازداشت شدند. ( ۲) 
واعظ زاده خراسانى مبارزات عقیدتى و سیاسى شهید مطهرى را در سه محور جبهه سیاسى و مبارزه با رژیم، جبهه مبارزه با طرفداران اسلام سنتى، جبهه مبارزه با همرزمان خام خلاصه كرده است. ولى به نظر مى آید گستره تاثیر شهید مطهرى بر پیدایش انقلاب اسلامى بسیار گسترده تر از این موارد است. با مرورى بر بعضى از خاطرات همرزمان آن شهید بزرگوار در محورهاى زیر مى توان به عمق تاثیر وى بر وقوع انقلاب اسلامى پى برد؛ مطهرى و رهبرى نهضت امام خمینى رحمه الله، مطهرى و تشكل هاى انقلابى و مبارزاتى مطهرى و مبارزان در راه خدا، مطهرى و حضور در دیگر عرصه هاى مبارزه (۳). 
ما به طور مشروح به هر یك از این محورها مى پردازیم و براى هر مورد شواهدى از یاران امام رحمه الله نقل مى كنیم. 
الف) مطهرى و رهبرى نهضت 


نوع مطلب : مقالات، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
نویسنده:* سید صمد موسوی 
استاد مطهری كه از تربیت یافتگان ممتاز مكتب وحیانی قرآن عترت از همان اوان جوانی به موازات وارد شدن در عرصه علمی از خودسازی و اهتمام حیات معنوی غافل نشد و توأمان در این دو عرصه با موفقیت گام برداشت. 
شهید مرتضی مطهری چهره ای ارزشمند و بی بدیل از زمره پرورش یافتگان مكتب حضرت امام خمینی(س) است كه عمر خویش را در مسیر كسب و نشر معرفت و احیای كلمه ا... سپری نمود و صدها شاگرد را در راستای اهداف متعالی اسلام پرورش داد و در یك سخن، او راد مرد ادای تكلیف بود. 
حضورش چنان روحانیتی به مجلس می بخشید كه شنونده با تمام وجود معنویت و قداست آن را در می یافت و به نسبت آمادگی هایش در جذبه های الهی آن مستغرق می گردید؛ معنویت و قداستی كه نتیج


نوع مطلب : مقالات، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
بهاران

در روز 13 بهمن 1298 شمسى ، خداى كریم به عالم ربانى حاج شیخ محمد حسین مطهرى و همسر مؤ منش - سكینه - فرزندى هدیه كرد (1) كه مرتضى نامیده شد و براى آن خانواده پاك ، بهاران را به ارمغان آورد.
مرتضى كم كم دوران كودكى را پشت سر گذاشت . او كه علاقه عجیبى به حقیقت و معنویت داشت با شور و شوق فراوان ، نزد پدر شروع به آموزش ‍ كرد و عاقبت این اشتیاق ، وى را به مكتب كشاند و به دیدار گلهاى آن بوستان رساند.
بوى خوش گلستان

او در دوازده سالگى عطر روح بخش گلستان بزرگ حوزه


نوع مطلب : مقالات، معرفی استاد، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
« ساده و بی تکلف»

از سال 1325 یعنی در شهریور 1325 هجری شمسی من برای ادامه تحصیلم از اصفهان به قم رفتم. در همان اوایل در جمع دوستانی كه در درس و بحث با آنها آشنا شدم با مرحوم آقای مطهری هم آشنایی پیدا كردم. در جرگه دوستان ما ایشان می آمدند و گفت وگوها و بحث های متفرقه اسلامی و اجتماعی با ایشان داشتیم تا این كه در بهار سال 1326 برنامه ای برای فعالیت های تبلیغی اسلامی در روستاها مطرح كردیم. در جلسه دوستانه ای كه من و حجه الاسلام شیخ عباس ایزدی نجف آبادی و آیه الله منتظری و مرحوم آقای مطهری، در حجره آقای ایزدی نجف آبادی در مدرسه حاج ملاصادق قم داشتیم، صحبت از ضرورت ارشاد و تبلیغات در نقاط دورافتاده به میان آمد و آن جا این اندیشه به ذهنمان رسید كه باید عده ای از ما به روستا برویم و قرار شد نفری 100 تومان بدهیم و چون غالباً این مبلغ را نداشتیم مرحوم آقای بروجردی كه به وسیله امام خمینی در جریان این برنامه قرار گرفته بودند این خرج سفر را تأمین كردند. برنامه ای تنظیم كردیم و در آن سال حدود هجده نفر از ما به اطراف رفتیم. در بازگشت از آن سفر تصمیم گرفتیم كه علاوه بر برنامه جاری درس های حوزه، در روزهای پنجشنبه و جمعه كه حوزه تعطیل است برنامه مطالعاتی خاصی را داشت


نوع مطلب : مقالات، از نگاه دیگران، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
در برخی مطبوعات و نشریات ایده هایی نظیر « پلورالیسم » ، « قرائت های مختلف از دین » و « دین افیون اجتماع است » به استاد شهید مرتضی مطهری نسبت داده شده و سعی می شود از زبان آن بزرگوار این افكار در جامعه ترویج شود . نگارنده ی این مقاله بر این است كه سستی و بی پایگی این مطالب را با استناد به آثار و نوشته های آن شهید نمایان سازد . لازم به ذكر است كه بحث پلورالیسم به شكل امروزی آن در زمان استاد مطرح نبوده ولی شبهاتی در مورد حقانیت تمام ادیان ترویج می شده است كه استاد شهید به عنوان یك اسلام شناس آگاه این انحرافات فكری را كشف و خنثی می ساخته اند . آن چه در ذیل می آید نكاتی است كه در این ارتباط با پژوهش و تفحص در كتاب های مختلف ایشان به دست آمده است ؛
الف) تاكید بر وحدت ادیان 

روشن است كه پلورالیسم و كثرت گرایی دینی پیش فرض خود را تكثر ادیان و تنوع حق قرار می دهد ولی 


نوع مطلب : مقالات، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
شهید مطهری معلم اسوه


«1»

جان های تشنه ی حقیقت، در پی علم ره می سپارند و گام های جویای واقعیت، در تحصیل علم قدم می نهند. مسلمان آگاه نیز، برای فهم و فقه و بصیرت و بینش، می کوشد تا به وادی «دین شناسی» قدم نهد و از زلال معارف دین سیراب گردد.
علم، حیات جان و شادابی روح است.
عالمان نیز، سیراب شدگان از چشمه زلال دانش و آگاهی اند.
چراغ راه اند و مشعل شب سوز هدایت.
می سوزند و راه می نمایند و خطرها را گوشزد می کنند.
و این، رسالتی است عظیم، بر دوش عالمان دین و مربیان نفوس و مدافعان سنگرهای اعتقاد و ایمان.
«2»

از بارزترین چهره های فرهنگ ساز و بدعت ستیز و اسلام آموز در عصر حاضر، «شهید مرتضی مطهری» است. آنکه عمری در سنگر قلم و بیان و خطابه و تألیف روشنگری کرد، 
با الحاد و انحراف و التقاط مبارزه نمود.
بزرگ مردی که حوزه های علمیه هنوز هم ناباورانه به شهادتش می نگرد. دانشگاه ها، هنوز هم چشم انتظار نشستن او بر کرسی تحقیق و تدریس اند. زمانه ی ما، همچنان تشنه ی شنیدن معارف اسلام ناب محمدی (ص) و فرهنگ اهل بیت و نکته های بدیع قرآنی از زبان شیوا و قلم گیرا و متین اوست.
پیمودن راه معارف، «راهنما» می خواهد. به قول حافظ:
«طی این مرحله بی همرهی خضر مکن، 
ظلمات است، بترس از خطر گمراهی»
و کدام راهنما بصیر تر از شهید مطهری؟ و کدام همراه، مطمئن تر از این معلم اسوه؟
«3»

همه ی عالمان دین و اندیشمندان مکتب، در اعتلای فرهنگ دینی نقشی و سهمی داشته اند.
در این میان، نقش و سهم استاد مطهری بسی مهم و ماندگار و ستودنی است. آثار و تألیفات او، برای همه ی اقشار و در همه جای میهن اسلامی ما و حتی خارج از ایران، رهگشای فکری مشتاقان حقیقت است و برای سطوح مختلف در موضوعات گوناگون آثار ارزنده دارد.
تنوع آثار، از ویژگی خدمات علمی و قلمی استاد شهید است.
شهید مطهری، در عرصه ی اعتقادات و بینش، یک مجاهد سترگ بود.
منافقان را رسوا می ساخت، 
مؤمنان را دلگرم می کرد،
زنان را به حجاب و عفاف فرا می خواند، 
مردان و جوانان را به شعور و شرف دعوت می کرد.
حسینیان را با عاشورا پیوندی عمیق می داد.
دانشگاهیان را با حوزه و حوزه را با دانشجویان متصل و همراه می ساخت، درد آشنا و زمان شناس، تیزبین و و دلسوز، انسان ساز و باطل ستیز بود.
جان بر سر عقیده نهاد و حمایت از حق را به قیمت جان به انجام رسانید.
دانشمندی موضع دار و صبور و متین و با صلابت، که به دست کوردلان منحرف و نهروانیان این روزگار، در نخستین سال پیروزی انقلاب به شهادت رسید و «12 اردیبهشت 58» به رنگ سرخ درآمد و «روز معلم» نام گرفت.
«4»

شهادت جانگداز و موج آفرین شهید مطهری، چنان عظیم بود که امام نیز در سوگ او گریست و او را پاره ی تن خود نامید و کتاب های او را بی استثناء، آثاری سودمند معرفی کرد و جوانان ما را به خواندن آثارش تشویق کرد.
شهید مطهری، به عنوان «معلم اسوه» و الگوی ایمان و اخلاق و جهاد علمی، و اخلاص عملی در دل تاریخ، جاودانه ماند.
امید است که بینش و بصیرت و آگاهی بخشی های او در عرصه ی عقاید و معارف و اندیشه، همواره تابان و راهگشا بماند.
ما در وجود او سیمای یک «معلم نمونه» و «روحانی الگو» و «مسلمان متعهد» را شاهدیم.
او را اسوه ی جستجویی و حق گستری می شناسیم و یادش را چراغ شبستان دل مان قرار داده ایم.
زنده شد از خون وی، شریعت اسلام
نهضت ایران گرفت رونق دیگر
خانه ی ایمان به نام اوست مصفا
خاطر ما در غیاب اوست مکدر
سلام بر او که بر مدار حق زیست و در راه حق شهید شد. 
منبع:ماهنامه ی پیام زن شماره ی 194


نوع مطلب : مقالات، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
مباحث جدید كلامی كه امروزه با عنوان «كلام جدید» از آنها بحث می شود، از دغدغه های مهم انسان معاصر است كه پرسش های نوپیدایی را فراروی اندیشمندان دینی قرار داده است. استاد مطهری بهعنوان متكلم و متفكری نوآور، آثار ارزشمندی از خود بجای گذاشته است كه منابع غنی ای در این عرصه به شمار می رود؛ زیرا ایشان با آگاهی به اندیشه ها و پرسش های برآمده از دوره جدید (مدرنیته) به تاسیس نظام جدید كلامی ای دست زدند كه راهگشای مناسبی در حل معضلات و مشكلات معرفتی انسان معاصر است؛ به همین سبب است كه میتوان استاد مطهری را بنیانگذار «كلام جدید اسلامی» نامید.
امروزه علم كلام به ویژه مباحث جدید كلامی (كلام جدید) از ضروری ترین و بحث انگیزترین مباحث علمی در كشور ما است كه اذهان بسیاری از متكلمان و اندیشمندان دینی را به خود معطوف كرده است.
عنوان «كلام جدید» در فرهنگ اسلامی از مصطلحات سده اخیر است و در ادبیات مذهبی و محافل علمی پژوهشی ما سابقه چندانی ندارد. نخستین اثری كه در این زمینه ترجمه و منتشر شد، كتاب «علم كلام جدید» اثر «شبلی نعمانی» (1273 1332ق) است كه با نگارش تاریخ كلام جدید، بر ضرورت و اهمیت تفكر كلامی نوین تاكید كرد. بعدها استاد مطهری (1298 1358 ش) این واژه را بهكار گرفته و در آثار فارسی بر تحول كلام و ضرورت پرداختن به آن و تاسیس نظام كلامی جدید تاكید كرد. كسانی چون «محمداقبال لاهوری»(1) (1289 1357 ق) نیز از تحول در الهیات و بازسازی اندیشه دینی بحث كرده اند. وی در كتاب «احیای فكر دینی در اسلام» كوشیده است تا یك الهیات / كلام اسلامی در خور روزگار خویش را تدارك كند؛ اما بحث و بررسی از مسائل جدید كلامی در برنامه آموزشی حوزه و دانشگاه به شكل جدی كه نقطه عطفی در تحول اندیشه كلامی معاصر است پس از انقلاب فرهنگی و در دهه شصت آغاز شد و از اواسط همین دهه است كه توجه فراوانی به آنچه مسائل جدید كلامی نامیده میشود؛ پدیدار شده است.
تلقی های مختلف از اصطلاح كلام جدید در بین دانشوران ما، آن را درهاله ای از ابهام قرار داده است.


نوع مطلب : مقالات، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
روشنفكران دینی و مقوله خاتمیت

جریان روشنفكری دینی به طور مشخص از بطن دیدگاههای سید جمال الدین اسد آبادی نشات گرفت و در فرایند تاریخی خود، بسیاری از تحصیل كردگان علوم جدید را در بر میگیرد. در تحلیل ماهیت این جریان به جرات میتوان گفت كه روشنفكران دینی عموماً كسانی بوده اند كه در سایه تعالیم بر آمده از دنیای مدرن به فهم دین همت میگماشتند. روشنفكران دینی ما عموماً به ابزارهایی مجهز بوده اند كه از دل مدرنیته سر بر آورده است. این گونه بود كه برخی با استعداد از روش شناسی علوم تجربی به سراغ درك دین رفتند؛ برخی دیگر متدولوژی علوم انسانی را پیشه كردند و برخی دیگر نیز رهیافت متافیزیكی دنیای نو را به استخدام در آوردند تا از زاویه آن به مقولات قدسی دین نقب بزنند. اما این روشنفكران، علی رغم تفاوت ابزار، در یك موضع اشتراك نظر داشتند. روشنفكران ما عملاً در پی آن بوده اند كه روایتی عرفی و در محدوده خرد انسانی از دین عرضه كنند. مقوله بعثت نیز این گونه در چنبره دیدگاه های انسان مدار قرار گرفت. بر این اساس، برخی بعثت را به شیوه علوم تجربی، فوران قوای شیمیایی و دماغی یك نابغه به شمار آوردند؛ عده ای دیگر نیز به سر آمدن دوران كودكی بشر را گوهر خاتمیت و بعثت دانستند. 
آنچه درتمامی این تبیین ها مستقر است، رویكرد ذهنی و انسانی به مقوله بعثت است؛ گویی این پدیده تماماً محصول فعالیتهای ذهنی- روانی یك فرد است و هیچ نقشی برای عامل الوهی و قدسی نمی توان قائل شد. به جرات میتوان گفت كه تفسیر همه روشنفكران دینی از مقوله ختم نبوت و خاتمیت ، كم و بیش برخاسته و بر گرفته از تئوری خاتمیت اقبال لاهوری است.
خاتمیت از دیدگاه اقبال لاهوری


نوع مطلب : مقالات، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()


( کل صفحات : 6 )    1   2   3   4   5   6   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic